Mam pliki z moimi nagraniami i piosenkami w formacie WAV. Jak mam z tych plików skorzystać i nagrać płytę muzyczną w formacie CD – Audio?

Płyta CD obraz abstrakcja

Format zapisu płyty CD-Audio

Jeśli chcesz nagrać swoją muzykę na płytę CD i odtwarzać ją na różnych urządzeniach, musisz znać format zapisu płyty CD-Audio. Jest to standard cyfrowego zapisu dźwięku na płycie kompaktowej, który wykorzystuje kodowanie PCM o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i rozdzielczości 16 bitów na próbkę. Płyta CD-Audio pozwala na zapis dwóch kanałów (stereo) i maksymalnie 79 minuty nagrania podzielonego na ścieżki. Dane zapisywane na dysku CD-Audio są poddawane kodowaniu CIRC, służącemu do korekcji błędów, i kodowaniu kanałowemu EFM, zwiększającemu upakowanie danych.

Na jakich urządzeniach będziesz mógł słuchać swojej muzyki?

Płyty CD-Audio są kompatybilne z większością odtwarzaczy CD, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych. Możesz słuchać swojej muzyki na komputerze, wieży hi-fi, samochodzie, boomboxie, Discmanie czy nawet DVD lub Blu-ray. Niektóre nowsze urządzenia mogą obsługiwać także inne formaty plików audio, takie jak mp3 czy FLAC, które pozwalają na większą kompresję danych bez utraty jakości dźwięku.

Oto niektóre przykłady urządzeń, na których możesz słuchać swojej muzyki nagranej na płycie w formacie CD-Audio:

 • Komputer
 • Wieża hi-fi
 • Samochód
 • Boombox
 • Discman
 • odtwarzacz płyt DVD – Video czy Blu-ray Video

Nagranie płyty CD – Audio z muzyką przy pomocy programu Nero Burning ROM

Jeśli masz pliki z nagraniami i piosenkami w formacie WAV i chcesz nagrać płytę muzyczną w formacie CD-Audio, możesz użyć programu Nero Burning ROM. Jest to popularny i łatwy w obsłudze program do nagrywania płyt CD, DVD i Blu-ray. W tym artykule opiszę krok po kroku, jak nagrać płytę CD-Audio mając pliki WAV za pomocą Nero Burning ROM.

 1. Uruchom program Nero Burning ROM na swoim komputerze. Na pierwszej stronie wybierz opcję “Audio CD” z listy rozwijanej. Następnie kliknij przycisk “Nowy”.
 2. Znajdź pliki WAV, które chcesz nagrać na płytę, na prawym ekranie programu. Możesz użyć funkcji wyszukiwania lub przeglądać foldery na swoim dysku twardym. Wybierz wszystkie pliki, które chcesz nagrać, i przeciągnij je na lewy ekran. Pasek postępu pokaże Ci, jak dodawane są pliki. Upewnij się, że suma czasu trwania plików nie przekracza pojemności płyty CD (zazwyczaj 79 minut).
 3. Gdy dodasz wszystkie pliki, wybierz napęd CD, w którym chcesz nagrać płytę, na górnym pasku programu. Zazwyczaj jest to oznaczone literą D lub E i nazwą modelu napędu. Następnie kliknij przycisk “Nagraj teraz” na dole ekranu.
 4. Program poprosi Cię o potwierdzenie nagrywania i pokaże okno z opcjami nagrywania. Możesz zmienić prędkość nagrywania, liczbę kopii lub inne ustawienia (np. opcja CD – TEXT) według własnych preferencji. Kliknij przycisk “Nagraj”, aby rozpocząć proces nagrywania.
 5. Program pokaże Ci zielony pasek z postępem nagrywania i dziennik zdarzeń dla każdego pliku. Gdy nagrywanie się zakończy, program poinformuje Cię o sukcesie i wysunie płytę z napędu. Kliknij przycisk “OK” i ciesz się swoją płytą CD-Audio!

Gratuluję! Właśnie nagrałeś płytę CD-Audio z plików WAV za pomocą Nero Burning ROM. Możesz teraz odtwarzać swoją płytę na dowolnym odtwarzaczu CD w domu, samochodzie lub na komputerze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie Nero Burning ROM lub innych funkcjach nagrywania płyt, odwiedź stronę https://www.nero.com/plk/products/nero-burning-rom/.

Tak stworzoną płytę możesz nam przesłać do powielenia, replikacji. Na pewno zażyczysz sobie aby płyty CD zadrukować swoim wzorem graficznym. Nie ma problemu. Prześlij swój unikalny projekt razem z płytą. My to zrobimy!

www.MojaPlyta.pl